Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPITTING IMAGE - Věrná podobaObrazek

 

Chris Barrie byl v této show jedním z hlavních imitátorů. Propůjčil hlas gumové loutce Conneryho Jamese Bonda, Ronalda Reagana, Prince Charlese, George Bushe, Jacka Nicholsona a mnoha dalším.

 

Seriál Věrná podoba byl satirický loutkový pořad, který běžel v nezávislé britské televizi ITV v letech 1984-1996. Právě fráze...

ObrazekSeriál Věrná podoba byl satirický loutkový pořad, který běžel v nezávislé britské televizi ITV v letech 1984-1996. Právě fráze „Spitting Image“ (doslovně „věrná podoba“) byla odvozena z britského slangového výrazu, který se používal už před rokem 1901 a původ tohoto výrazu lze vystopovat už i v 15. století. Hvězdami pořadu byly latexové loutky s typicky zdeformovanými tvářemi, které karikovaly postavy veřejného života jak v Británii, tak v USA. Jejich autory a duchovními otci jsou karikaturisté Peter Fluck a Roger Law, kteří se poprvé setkali už v 60. letech během svého studia na School of Art v Cambridge a kteří začali společně vystupovat pod jmény Luck and Flaw (Štěstí a Vada). Už v 70. letech se začali zaměřovat na karikatury, ty kreslené se objevovaly např. v londýnském Sunday Times Magazine, kde Law působil jako umělecký ředitel a reportér. Na seriálu pak spolupracovali s dalšími mladými karikaturisty jako jsou např. David Stoten, Steve Bendelack, Tim Watts, Pablo Bach, Christopher Sharrock a Oscar da Costa.

ObrazekSeriál si bral na mušku zejména politiky. Oblíbeným cílem karikování byla např. britská premiérka Margaret Thacherová, kterou autoři ztvárnili jako násilnického fašistického tyrana a “ani muže, ani ženu” (oblékli ji do obleků a nechali chodit na pánské záchodky). Dalším vhodným terčem byl v 80. letech také americký prezident Ronald Reagan coby neustále mručící atomovými zbraněni posedlý blázen bez mozku. Zaměřili se na další, zejména v Británii přetřásané politiky, ale třeba i na politické problémy týkající se skinheadů. Jinou nebývale atraktivní a inspirativní skupinou byla pro tvůrce samozřejmě královská rodina: bláznivá královna si libovala v hledání starých šatů v odpadkových koších, princ Filip – oblečený v námořnické uniformě – byl nemotorný tatrman, který neuměl sčítat a princezna Diana krvelačně toužila po publicitě.

ObrazekJe zajímavé, že řada politiků zastávala k pořadu rozpolcený postoj. Jedna skupina ho zcela odmítala, ale našli se i tací, kteří karikování a zesměšňování brali jako jednu z forem uznání, jež je snad lepší než absolutní nezájem veřejnosti o jejich osoby. Celá řada politiků dokonce pořad akceptovala a měla z něho požitek (např. Currie, Hattersley a Michael Portillo byli velkými fanoušky programu, přestože oni sami byli jeho častými oběťmi).

spitting-image3.jpgSpitting Image nenechal na pokoji ani hvězdy hudebního světa. Úpravy známých písní obstaral Philip Pope a později Steve Brown. V pořadu se tak objevily parodie vystoupení Boba Geldofa (společná píseň "We're Scared Of Bob" v podání nekolika latexových interpretů parodovala zálibu v hromadných interpretacích písní s mírovým posláním), dále Michaela Jacksona, Kylie Minogue, Frankie Goes To Hollywood nebo Prince. Jen jedinou píseň pro seriál nazpíval původní umělec – a to Sting, kterého tvůrci přesvědčili a my se díky tomu můžeme kochat “latexovou” verzí hitu Every Breath You Take.

Seriál si v Británii získal nesmírnou popularitu: navzdory kritickým ohlasům pořad sledovalo pravidelně zhruba 12 miliónů Britů (což byla čtvrtina dospělé populace).

 

http://katalog.artfilm.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář